লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF Assamese

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা Assamese PDF Download

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা in Assamese PDF download link is available below in the article, download PDF of লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা in Assamese using the direct link given at the bottom of content.

2 People Like This
REPORT THIS PDF ⚐

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা Assamese PDF

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF Download in Assamese for free using the direct download link given at the bottom of this article.

Lachit Barphukan was a general and Barphukan of the Ahom kingdom. Those who are known for their leadership ability in the battle of Saraighat in 1671. In this battle, the attempt of the Mughal army led by Ram Singh I to regain control of Assam was thwarted. But after 1 year he died of illness.

অসাধাৰণ ৰাজনীতিজ্ঞ মহাপুৰুষ চক্ৰধ্বজ সিংহ স্বৰ্গদেৱে পাতি লোৱা দুজ্জ্বয় শৰাইঘাটৰ মহাৰণৰ চিত্ৰ আঁকি দেখুৱাটোৱেই এই নাটকৰ ঘাই উদ্দেশ্য । কে অৰ্থে, এই কাহিনীৰ নায়ক কৰি ঘাইকৈ দুটি চৰিত্ৰ সজাব পাৰি ;- (1)’ চক্ৰধ্বজ সিংহ আৰু (২) লাচিত বৰফুকন । পিচে, চক্ৰধ্বজ সিংহ স্বৰ্গদেৱে বা পাতিলে যদিও, আচল “শৰাইঘাটৰ ৰণ” তেওঁ দেখিবলৈ নাপালে, তেওঁৰ পরবর্তী স্বৰ্গদেৱ উদয়াদিত্যৰ কালত হে শৰাইঘাট ৰণক্ষেত্ৰত অসমীয়াৰ বিচক্ষন ৰণকুশলতা প্রকাশ পায় ; আৰু লাচিত বৰফুকন হে আৰম্ভণৰেপৰা সামৰণিলৈকে শৰাইঘাটৰ মহাৰণত নায়কৰূপে লিপ্ত আছিল। গতিকে, এই গ্ৰন্থৰ নাম “লাচিত বৰফুকন” ৰখা হল।

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF | Lachit Borphukan Essay in Assamese PDF

  • লাচিত বৰফুকন আছিল সেনাৰ সেনাধ্যক্ষ। ১৬২২ চনৰ ২৪ নৱেম্বৰত বৰ্তমান অসমত অৱস্থিত বড়ো ৰাজ্যত তেওঁৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁৰ পিতৃৰ নাম আছিল মোমাই তামুলী বৰবৰাুৱা (উজনি-অসমৰ গভৰ্ণৰ আৰু অসমৰ সেনাধ্যক্ষ) আৰু তেওঁৰ মাতৃৰ নাম আছিল কুন্তী মৰাণ।
  • তেওঁ তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰ আছিল। মানৱীয়তা আৰু সামৰিক ৰণনীতিত অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, তেওঁ ক ওঁ ৰজাৰ সলাধাৰা বৰুৱা (ব্যক্তিগত সচিব) হিচাপে নিযুক্ত িত হয়।
  • তেওঁক আন গুৰুত্বপূৰ্ণ পদযেনে ষ্টেবল ৰয়েল হৰ্ছৰ অধীক্ষক আৰু গৃহ ৰক্ষী ৰক্ষীৰ অধীক্ষকহিচাপেও নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। ৰজা চক্ৰদ্বাজ সিঙে তেওঁৰ কৰ্তব্য, সততা আৰু অনুশাসনৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল আৰু তেওঁক দেউম সেনাৰ কমাণ্ডাৰ ইন চীফ কৰি তুলিছিল।
  • লাচিতক সেনাপতি হিচাপে নিযুক্তি দিয়াৰ সময়ত মোগলসকলে গুৱাহাটী দখল কৰিছিল আৰু ১৯৬৩ চনত “ঘিলাঝাৰী ঘাটৰ চুক্তি” নামৰ এক অপমানজনক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিবলৈ বুঢ়াসকলক বাধ্য কৰিছিল। এই চুক্তিৰ কেইবাটাও কঠোৰ চৰ্ত আছিল সেয়েহে আদিম ৰজা চক্ৰদ্বাজ সিঙে ইয়াত স্বাক্ষৰ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল আৰু সমগ্ৰ অঞ্চলটোক মোগল সাম্ৰাজ্যৰ পৰা মুক্ত কৰাৰ সংকল্প লৈছিল।
  • লাচিতৰ সেনাপতিত্বত মোগলক আক্ৰমণ কৰিছিল চৌধুৰীয়ে। ফিৰোজ খান আৰু আন বহুতক কাৰাগাৰত ৰখা হৈছিল আৰু গুৱাহাটী আকৌ এবাৰ মুক্ত হৈছিল।

শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ

  • মোগল সম্ৰাট ঔৰঙ্গজেবে বিখ্যাত ৰাজপুত জেনেৰেল ৰাম সিংগাক অসমৰ বিৰুদ্ধে এটা অভিযানৰ নেতৃত্ব দিবলৈ নিযুক্ত কৰিছিল। ১৬৬৯ চনত ৰাম সিংগা ১৮,০০০ তকৈও অধিক সৈন্যৰ সৈতে অসমত উপস্থিত হয় আৰু যুদ্ধ আৰম্ভ হয়।
  • স্মোডিক যুদ্ধ প্ৰায় দুবছৰ ধৰি চলি ছিল, কিন্তু ৰাম সিঙে মাধৱৰ সৈন্য ভাঙিবলৈ ব্যৰ্থ হৈছিল। এদিন ৰাম সিঙৰ সেনাই ১০,০০০ আদিসৈন্যক হত্যা কৰিছিল, ই দেউম সৈন্যসকলক এক বৃহৎ আঘাত দিয়ে, আৰু তেওঁলোকে অনুপ্ৰাণিত অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।
  • আনহাতে, লাচিত অসুস্থ হৈ পৰিছিল। ৰাম সিঙে এই পৰিস্থিতিৰ সুযোগ ল’ব বিচাৰিছিল আৰু তেওঁ শৰাইঘাটত ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ পানীত নৌ-যুঁজৰ জৰিয়তে পূজাৰ প্ৰতিৰক্ষা ভংগ কৰাত প্ৰায় সফল হৈছিল।
  • লাচিতে অসুস্থতা স্বত্বেও নিজকে নাৱত কঢ়িয়াই নিয়া দেখি তেওঁ যুদ্ধত যোগদান কৰে। লাচিতৰ সাহসিকতা দেখি তেওঁৰ সৈন্যসকলে অনুপ্ৰাণিত হয় আৰু সম্পূৰ্ণ অনুপ্ৰেৰণাৰে যুদ্ধ আৰম্ভ কৰে আৰু ৰাম সিংঘক পৰাজিত কৰে। ৰাম সিঙে ১৬৭১ চনৰ ৫ এপ্ৰিলত অসম ত্যাগ কৰে।
  • ৫০ বছৰ বয়সত অসুস্থতাৰ বাবে ১৬৭২ চনত লাচিতৰ মৃত্যু হয়। তেওঁৰ মহান সাহস, দেশপ্ৰেম আৰু কৰ্তব্যনিষ্ঠাৰ সৈতে লাচিত অসমৰ ইতিহাসৰ নায়ক হৈ আছে। প্ৰতি বছৰে 24 নৱেম্বৰত লাচিত বৰফুকনৰ বীৰত্বক স্মৰণ কৰিবলৈ আৰু শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ বিজয় উদযাপন কৰিবলৈ অসমত লাচিত দিৱস পালন কৰা হয়।
  • লাচিত বৰফুকনৰ ময়দান ১৬৭২ চনত স্বৰ্গদেও উদয়দিত্য সিঙে লাচিত বৰফুকনৰ স্মৃতি হিচাপে সৃষ্টি কৰিছিল।

You can download the Lachit Borphukan Essay PDF using the link given below.

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF - 2nd Page
লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF - PAGE 2

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF Download Link

REPORT THISIf the purchase / download link of লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা PDF is not working or you feel any other problem with it, please REPORT IT by selecting the appropriate action such as copyright material / promotion content / link is broken etc. If লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা is a copyright material we will not be providing its PDF or any source for downloading at any cost.

4 thoughts on “লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা

  1. Bir lachit barphukan was a generat who fought angainst the Mughals. He was born in 1622 in those name pragiyotishpur.he had a very successful military career and is credited with driving the great Mughals out of assam.his popularity had increassed in the battle of saraishat in 1671.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *